Jde o scifi trilogii, kterou napsal Liou Cch'-sin. Na název prvního díla, Problém tří těles, jsem narazila kdesi na facebooku, tamtéž i na zmínku o zrovna natočeném stejnojmenném seriálu.
Takže jsem pohledala název trilogie a posléze našla a shlédla seriál. Verze od Netflixu, která mě nadchla natolik, že jsem si chtěla knihy přečíst. Neb, jak známo, kniha je skoro vždy lepší než adaptace.
Dnes nebudu přidávat úryvky z knih, bylo by jich příliš mnoho. Tak snad jen:
Problém tří těles
Počátky se odehrávají v Číně, v období jakési kulturní či nekulturní revoluce. Zkrátka, vědcům padají hlavy, pokud neprohlásí, že souhlasí se systémem a s režimem. Wen-tie je dcerou jednoho takového vědce, který se nepodvolil a jedné takové vědkyně, která se podvolila. Wen-tie je potrestaná a časem se dostane na místo, kde se provádí průzkum vesmíru. Protože je nadaná astrofyzička, rychle jí dojde, o co vlastně kráčí a objeví způsob, jak urychlit kontakt s jinou civilizací. Spustím tím řadu událostí, které navždy změní vývoj a osudy Země. Celosvětově, bez ohledu na polohu, systém a společenské řízení.
Co říct, abych nespoilerovala? Snad jen, Země má čtyři sta let na to, aby se připravila na invazi mimozemšťanů.
Temný les
Díky objevenému způsobu hibernace se někteří hlavní hrdinové dostávají o dvě stě let dál. Vidí, kam se posunulo lidstvo, vidí, že se stále pracuje na obraně Země a stále dochází k nesprávným rozhodnutím. Máme možnost sledovat lidstvo, které už nečelí válkám ani osobní kriminalitě a vesměs si žije jak v bavlnce. Při první krizi také můžeme sledovat, jak reagují ti, kteří přišli z "primitivní éry" a ti, kteří žijí v současnosti.
Jeden z hibernovaných učiní objev, který ovlivní další průběh jednání. Jednoznačným vyhlášením chytne pod krkem lidstvo i zmíněné mimozemšťany, kteří míří k Zemi. A ono to funguje. Tímto zmáčknutím pod krkem a stabilizováním obou světů od úmyslu vzájemného napadení končí Temný les.
Vzpomínka na Zemi
Nejnáročnější kniha, protože se tam odehrávají časové skoky od budoucnosti do minulosti, návraty k hrdinům, kteří se v předchozích dílech jen mihli, vysvětlení některých postupů, které byly provedeny. A okamžitá reakce při předání moci "strážce meče", což byl ten, který před lety stabilizoval ony světy a držel je v šachu. Následuje řada rozhodnutí, u kterých nelze poznat a jednoznačně říct, zda byly dobré nebo špatné, protože jejich skutečný dopad se ukázal až po letech. Tato nejednoznačnost se mi kupodivu líbila. Za jedna jsem nikdy neodhadla, jestli je dotyčný padouch nebo hrdina a jestli to, co udělal, je špatně nebo dobře. Zde totiž zmizely klasické představy o dobru a zlu.
Nářez ve třetím díle by vydal asi za tři lehce vyvatované knihy, pokud by je psal někdo jiný. Román je psaný spíš ve stylu hard scifi, tedy scifi technického směru, a měla jsem dojem, že byl veden i trochu jako pocta takovým velikánům, jako byl A.C.Clarke nebo S.Lem, případně D.Simmons. Trochu mi to evokovalo Vesmírnou odysseu či Pánův hlas nebo jeden úsek z Endymionu, ale ani jedno nebyla vykrádačka. Ten čínský chlapík starší o dva roky, než já, dokázal fantastické - vymyslet a vykonstruovat svět a světy, které si snad ani nedovedem představit. Nevím, nakolik reálné jsou jeho fyzikální a vědecké teorie, ale určité vzdělání v té oblasti musí mít. I kdyby pro tuto knihu sháněl vědecké konzultace, musí znát principy a základy.
Co mi trochu vadilo, plochost postav. Ne že by nebyly trojrozměrné, ale chyběly mi tam víc emotivní vnitřní pochody. Ale ani to není na závadu, protože poskytují hodně prostoru pro případné filmové zpracování.
Co mi dělalo problémy, čínská jména. Nic proti nim, ctím zvyky a jazyky každé země, ale hrozně mi ta jména splývala. I když musím pochválit udělenou pomoc, kdy hlavní postavy vypsali a představili hnedle v úvodu.
Celkově to bylo pro mě čtení dost rozčilující, protože každá kapitola dopadla jinak, než jsem čekala a postavy měly jiný vývoj, než jsem myslela. Což je dobře, protože to byl tím pádem román nový, neotřelý a překvapující.
Viděla jsem první řadu série od Netflix, dost dobře natočenou. Ale dostala jsem tip a pak sehnala i první řadu čínské verze, která byla rozpitvanější, podrobnější, delší a víc věrná knize. Obě výborné. Ta netfixovskáo víc akční, ta čínská víc komorní, až mystická.
Do třetice ukázka z té čínské verze. Jen pro zajímavost...
Knižní obaly staženo z internetu.
V rámci padesátibodové výzvy, kterou jsem ještě nedotáhla do konce, bych ji mohla zařadit jako knihu z doby budoucnosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat