pondělí 26. října 2020

Brněnské momenty říjnové

 V posledních měsících nemám nijak moc zážitků a tak jediné výlety, které podnikám, se snažím aspoň fotit. A poslední výlety, které podnikám směr Brno, nejsou tentokrát kvůli daním, ale kvůli doktorům. To abych se nenudila a bych podpořila zdravotnickej systém.

A pak, odříkaného chleba velký krajíc, škoda jen, že to neplatí i v  jiných odvětvích lidského života, jako třeba láska, nebo prachy. Ale nestěžuju si. 

Co se mi povedlo, tak znovuoživit starého Benčíka. Tedy fotokompakt Benq. Už to vypadalo, že mi definitivně exnul, ale stačilo ofouknout zavřenej objektiv a on se zase otevřel. Nikon je bezvadný, ale na cestování dost velká kráva. Takže Benčík zase vytáhl do pohotovosti.

V Brně jsem byla letos snad víckrát, než za poslední tři roky dohromady. V první vlně covidové s okem, v druhé vlně covidové s přidruženými problémy. Já prostě ty doby covidové nějak přitahuju nebo co.  Přímo je žeru.

Ale mimo jiné jsem objevila jednu prodejnu s levnými potravinami, kde se dají za dobré peníze nakoupit zejména sejry. Takže tam jsem utrácela dost a dost. Taky jsem objevila príma prodejnu tvarůžkovou, tedy syrečkovou, tvarůžky klasické, nakládané s česnekem, s kořením, farmářské tvarůžky, taky balkánské sýry, jadely, ovčí sýry, prostě pastva pro oko a peněženku.

Po dlouhé době jsem navštívila Knižní klub a koupila si nejnovější Joy Fieldingovou, počítám, že od ní mám snad kompletní sbírku všeho, co u nás vyšlo.

Dala jsem vydělat prodejcům kávy, takové té super kávy, která je úplně jako samet.

Objevila jsem prodejnu s kýčovitejma předmětama a moc se mi tam líbil jeden budík ve tvaru lucerny. Teda lucerna a on tam byl zabudovanej, jasně. Akorát že teď si ho nekoupím, páč máme co? páč máme stop stav. 

A co víc, hned ve vedlejším obchůdku jsem viděla několik moc pěkných lucerniček. 

A o kus dál ve Vágnerovi krásné vánoční sety baňkové - tedy mega baňky a takové baňkové stojánky na čajové svíčky, všechno jako sety, ve třech nebo čtyřech barevných laděních. Ale dalo se vybrat i jednotlivě.

Jestli se mi podaří něco z toho koupit, dám fotku!

A zatím dám pár fotek z těch  brněnských výjezdů. Začnu s nejposlednější, tedy dnešní. 

Hned zkraje mě nemile překvapilo boření části brněnského nádraží. Nebo jen otloukání omítky? nejsem si jista. V kažeém případě před tímto kusem stavby rostly dva nádherné kaštany. Nebo lípy. Nebo jiné nádherně vzrostlé stromy a vykáceli je, i když byly ještě zdravé. Zvedla se tenkrát vlna nevole, ale to bylo asi všechno, takže zase opadla. Co se stane s tímto objektem, je ve hvězdách - bude renovace? nebo likvidace?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
No a tady už hezčí záběry z polikliniky Dobrovského. Tedy z okolí polikliniky Dobrovského. Být dnes slunečno, místo pošmourno, celkový obraz by byl daleko víc rozzářený... škoda.


Přidejme snímky z minulé návštěvy, Brno, hajdy!

 

 

 

Chlapecká škola!

A tohle před jedním domem.
A jeden kubistický dům

Cestou z polikliniky, to jsem šla pěškobusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Myslím, že tady je něco jako Vysoké učení technické, ale nejsem si jista.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 A hned naproti je park.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nějak nám přibývá prázdných míst místo obchodů. A chátráme a chátráme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden svatební salon. Mám dojem, že od někdejších šlehačkových modelů se přechází k jednodušším variantám. Ale šlehačkové modely nebyly zas tak špatné, některým nevěstám i slušely.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U Moravského  náměstí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesta přes park a neobvyklá výstavka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Škoda, že mě tlačil čas, bylo toho poněkud víc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Závěrečný pohled z České

Jednu cestu jsem si střihla už trolejbusem. Takže zastávka u Dobrovského kliniky a čtvrť starých vil.

 

 

 

 


 

 A pak konečná a cestou k nádraží...

  

 

 

 

 

První cesta ještě v září, výcvak z nádraží


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Cestou z České směr Veveří
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento pohled mi připomněl kudlanku nábožnou.
Jedna výkladoffka

Všimla jsem si zdobně popsaných cedulí, už na více místech. Asi to taky vyzkouším, tedy pokud ještě dostanu tu možnost.
Další výkladoffka
Originál šalina. Takové reklamy se mi líbí.

A v parčíku růžová křesla. No jéje.


A tohle je údajně socha revizora, který odtahuje pračku. Nebo televizi. Nebo skříň. 

Na jaře mu napasovali na čumák roušku, to ještě byla sranda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tady jedna známá odrazoffka, tentokrát z jiného úhlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takový turecký kebap nemá prostě chybu. V Brně máme samé rarity.


Na závěr jeden krásný východ slunce, foceno cestou do Brna z vlaku, skrz špinavé okno

A jedna krásně rozkvetlá. Foceno na nádraží v Rajhradě.


Několik cest, několik zastavení, a několik fotek. 

Kompaktík se činil. 

Doufám, že vaše dny jsou o něco lepší, než ty moje. Na druhou stranu, jsou lidé, jejichž dny jsou horší, než ty moje.

Takže nenaříkám a přeji každému hlavně zdraví. A neklesat na mysli, atmosféra, která se vytváří, je horší než skutečnost. Držte se, lidičky.22 komentářů:

 1. Letem světem - tedy Brnem. Mám pocit, jako bych se s tebou "courla po štatlu", šla po místech známých, místech povědomých a pak těch, která vůbec neznám.
  Děkuji za hezkou procházku a přeji hezké dny, pokud možno v pohodě.💕🌹

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Alenko! Přeji taky pěkné dny, i když v nepěkné době.

   Vymazat
 2. Tamta divná struktura na Šumavské nepatří k VUT, ale k Univerzitě Obrany, celý blok zabírá jejich areál :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za osvětlení, když jsem projížděla šalinou, moc jsem si toho objektu nevšímala - tohle mi padlo do oka, když jsem cárala z Dobrovského polikliniky směrem ku nádraží pěšky.

   Vymazat
 3. Teda kde začít, tolik mě toho zaujalo! Teda co mě nemile zaujalo, byla ta skutečnost, že chodíš tak často k doktorům, tak je vidět, že tě ta nemoc stále ještě nepřešla, to je vážně nemilé :-/ a s blížící se zimou... by tak možná mohla být naděje, že ty potvory chcípnou. Pokud bude ovšem vážně zima.
  Sdílím tvůj zájem pro lucerničky a čajové svíčky a podobně. Hlavně, když to jde zapálit, tak to bych pak brala domů.
  Co mě mo pobavilo, tak Turecký Kebap, to fakt nemělo chybu. Být tam někde u vás, tak šílená češtinářka mě chytí pod krkem a vezme mě až na to místo, aby tu ceduli přepsala :-D
  Radost mi udělal i snímek se znakem brněnské diecéze - znaky, to je moje.
  Nad čím jsem se pozastavila, tak nad tím kubistickým barákem, zajímalo by mě, jak to vypadá uvnitř. Asi už to nebude tak divoké, jako to vypadá zvnějšku, ale puntičkář a detailista ve mně řvou, když to vidí :-D
  Milá Vendy, moc doufám, že ti bude brzy lépe. Naposledy jsem slíbila, že ti písnu, protože se zajímám, jak se máš. A pořád to chci udělat, jen jsem si říkala, že to udělám v době, kdy zrovna nebudu mít nějakou práci, abych pak při ní neprokrastinovala. Ale zatím píši kolikrát až do večera. Tak si tu chvilku už musím najít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za koment a za povšimnutí i těch fotek, které jsem nasekala. Ta dobová architektura je opravdu obdivuhodná každým coulem a vlastně jediné, co bylo opravdu nudné, byla ta ulice vedoucí od Dobrovského polikliniky, kde nebylo nic jiného než paneláky a sem tam nějaký ten socialistický obchod typu jednota. Teda dnes už s novými majitely, pravda. Nebýt toho krásného stromořadí, byl by to skutečně jeden z nejnudnějších úseků, na druhou stranu, pro lidi, kteří tam bydlí, je nuda lepší než nějaká divočina.
   Ad doktoři, tohle už je zase jiná kategorie než to, co mě trápilo v létě. Ani nevím, jak to bude dál, zatím se dělají testy a porovnávací testy, jestli je to stejné nebo horší. Dobré je, že na tom ještě nejsem tak mizerně, protože se to zachytává v začátcích. O co jde, dám možná později hlášku. A zatím asi nejvíc mě válcuje ta situace v práci, která je na mrtvém bodě, tedy asi jak vypadnu do pracovního procesu, nejspíš se to otevře tam, kde jsem zatím byla, ale nevím, jak moc to bude do budoucnosti. Prostě prodejna, která fungovala třicet let, může být smáznuta ze světa, protože tam máme novou manažerskou fuchtli. A navíc ten kovidáč, tomu taky nesvědčí, i když jde o prodejnu potravinovou, takže takovou, která by fungovala i teď. - No nic. Jsem ráda, že jsi ty moje výšplechty přečetla :-) snad dám příště něco trochu veselejšího.

   Vymazat
  2. Češtinářka by se určitě nerozčilovala, kebap je turecky. Nejčastěji se používají tyto dvě verze a obě jsou správně :).

   Vymazat
  3. To jsou věci. Myslela jsem, že správně je kebab.

   Vymazat
 4. Výstavka je super :). A lucernička s budíkem tě mrzet nemusí, stejně si ji teď nemůže koupit nikdo. Ale věřím, že to jednou klapne :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta lucerna s budíkem se mi fakt líbila, ale že mají zavřeno, to vydržím, ona tam určitě ještě bude. A když nebude, objevím něco jiného, pro mě je požehnání, že nepracuji v Brně, asi bych tam nechala výplatu a doma stejně nevěděla, kam to všechno nacpat. Problém krásnejch věcí. :-)

   Vymazat
 5. Děkuji moc za krásnou procházku mým rodným městem. Co mne zaujalo asi nejvíc, byla cedule, kde se píše o Rudolfovi Těsnohlídkovi. Je to dávná vzpomínka, tedy i milá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oživila jsem starý zvyk, že když někam vyrazím, dokonce i za nepříjemnými věcmi, zkusím nafotit, co mě zaujme. Ta cesta se pak stane méně nudnou a nepříjemnou.
   Doufám, že jsem ti udělala radost i s těmi Hrušovany, docela mě překvapilo, co jsem tam dovedla nasekat fotek a co jsem tam všechno objevila.

   Vymazat
 6. Jé, některé výjevy na fotkách jsou mi dobře známé :-)) Tady v Brně je dost obchůdků, kde by se dalo utratit peněz... chovatelské potřeby, papírnictví, dekorace, čaje... Jak se vezu tramvají, tak se vždycky rozhlížím kde co je. Mám vytipovaný jednu prodejnu s perníčky a také orientální potraviny... až bude otevřeno, určitě tam skočím :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to past. :D
   Ale taky se moc ráda nakukuji do výkladů a ledaccos bych ráda koupila. Ty dvě prodejny potravin - tedy levné a ta spešl sýrová, budou asi často součástí brněnských výletů. - O takzvaných serepetičkách ani nemluvě. A do knihkupectví už raději ani nelezu, to byla vždycky největší past. -
   Ta prodejna s perníčky, která to je? Já zas objevila prodejnu s belgickými pralinkami, jak jsem ji zmerčila, tak jsem dala okamžitě čelem vzad. Ale příště ji asi navštívím, abych je trochu podpořila. Pro mnohé prodejce teď fakt ubíjející doba.

   Vymazat
 7. Mrzí mě, že do Brna musíš jezdit tak často z takových neradostných důvodů. :/ Ale fotky jsou moc hezké. Brno mě čas od času docela láká, říkám si, že mě tam možná někdy životní cesty zavedou... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, přišla bída na kozáka. Odříkaného chleba velkej krajíc, dlouhé roky mě míjely doktorské záležitosti, a teď se to prostě nashromáždilo. Jen doufám, že to bude přechodná záležitost a ne trvalá.
   Do Brna už mě to moc netáhne, protože tam nepracuji a z práce se vracím docela utahaná, takže podnikat nějaké výlety už se mi ani nechce.
   Takže tyhle výjezdy jsou možností, jak spojit užitečné s příjemným. Focení je jako bonus.
   Možná do Brna někdy zavítáš, třeba se najde příležitost. Ono to není zas tak velké město, centrum máš obejité za hodinku pěšky, ale má krásnou architekturu, Zelný trh, radnici, brněnského draka, brněnského kokota a brněnského koně. :D
   Plus krásné kostely, kostelíky, obchůdky, a Špilberk. Dá se toho najít i víc, ale to už by bylo na dlouhodobější courání.

   Vymazat
 8. Ten divnej "děrovanej" barák naproti nádraží mi vždycky drásá oči :D To je takový hnus, velebnosti. :D Ale jinak je Brno příjemné město, škoda, že máš ty návštěvy teď spojené hlavně s doktory.
  Jsem zvědavá, co z té opravy na nádraží vyleze. Myslím si, že nějakou rekonstrukci nebo tedy smysluplnou renovaci, potřebuje většina těch starých nádraží. Třeba to Českobudějovické je úplně odporně zašlé. Možná tohle bude úprava z podobného důvodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to je prostě Ementál. Mě kupodivu až tak nevadí, podobně jako Špalíček nebo ten novej kostkovanej barák, co je vystavenej místo někdejší proluky, kde kdysi stál Dům nábytku (na Svoboďáku). Co mi víc vadívalo, byla budova, kde je teď Komerční banka (taky na Svoboďáku) a co předčí všechny ty současné stavby, je brněnskej orloj. To je mega něco debilního a děsivého a prapodivného. Když tomu na zimu narvou tampon, tak už to dostává fakt hyperkomickej ráz.
   Doktoři, no, dobrých patnáct let jsem nebyla u doktora s ničím než s virózou nebo chřipkou. Takže si asi vybírám, co jsem dlouhodobě opomíjela :-)
   Ad nádraží, doufám taky, že to budou opravovat, je to totiž krásná budova, i když už značně omšelá. Už dlouho se řeší tohle nádraží, jestli je zruší a postaví nové, nebo opraví tohle, je fakt, že vlaků teď jezdí víc a tyhle koleje nestačí, ale se zbouráním Tesca se naskýtá možnost, jak kolejiště rozšířit, nehledě, že kdysi byla studie, že by mohl být nad tím nádražím i nadjezd - třeba pro rychlíky - a že by to nádraží staticky ustálo. Jenže návrh byl smeten ze stolu. Mně vyhovuje právě to, že se z něj dá vystoupit a hned jsem ve městě.

   Vymazat
 9. Tož mám to Brno trochu z ruky. tak si procházka s tebou docela šikla.
  Přestala jsem tahat těžké fotoaparáty, jednak nejsem fotograf, i když mne to nesmírně baví, ale daleko hezčí fotky udělám nepřipravená chytrým mobilem.
  Když pak dělám detaily, to je fotoaparát lepší.
  Přeji, aby návštěvy lékařů byly pouze jen doplňující , nikoliv nutně a další čas, veselejší, příjemnější.
  Zdravím a přeji zdraví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, díky!
   Nikon fotí báječně, ale je opravdu těžší a neforemnější. Mobil je dobrá varianta, ty chytrý telefony umí dělat i fakt pěkný fotky. Ale já mám ještě tlačítkovej a i když má taky možnost focení, je to hodně malá velikost. Benčík je krabičkovej kompakt, dobře skladnej a potěšilo mě, že ještě fotí, už ho mám dýl než deset let...
   Děkuji za přání i za koment!

   Vymazat
 10. Covidové vlny nejsou ideálním časem k obíhání doktorů, ale kupodivu to má i nějaké výhody, například na některých pracovištích mají o dost prázdněji. Tak držím moc a moc palce' Taky teď lítám po doktorech a je dobré, že to člověka aspoň vyžene z domu a zavane do nejrůznějších koutů. A podzim je teď sice pošmourný, ale fakt krásný. Dokonce, jak koukám, i v Brně, nejen v Praze ;-) :)
  S těmi nákupy je to teď hloupé, ale možná bych zkusila najít si stránky těch obchůdků, jestli nemaj eshop :-? Protože jestli jo, určitě budou teď moc rádi za jakýkoliv malý nákup.
  Měj se nejlépe jak můžeš!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Letos mám štígro, že si návštěvy doktorů vybírám v období covidových vln. Zjara s tím okem totéž- dokonce jsem chodila do covidového hnízda, k nemocnici u svaté Anny. Ale bylo to jiné oddělení, pravda :-)
   Tyhle kšeftíčky asi e-shop mít nebudou, vlastně nevím ani, jak se ty obchody jmenují, takže je nemůžu najít na eshopu. Ale určitě zase otevřou - pokud je to nepoloží - a pak tam něco koupím...
   Aj, taky lítáš po doktorech, žádná legrácka. Ale fakt je, že je u doktorům mnohem volněji, méně lidí, každej kdo může sedí raději doma.
   Tak a!Ť se ti daří.
   Ad eshopy, zkusmo jsem otevřela Evu tečka cézet a objednala si dvoje krásný hrnky s vánočním motivem a dvě misky k tomu, už si v těch hrncích představuju kávu nebo capučíno... Teda ten motiv není zrovna vánoční, ale barevně se k vánocům hodí.

   Vymazat