Před časem jsem viděla film o jedné nehezké dívce z dobře situované rodiny, kterou loví mladý pohledný lovec věna. Tenkrát mě zaujalo, že film byl poměrně neromantický, žádná limonáda, přesto působivý. Klasický model sňatků kvůli majetku byl zde trochu pozměněn. Zapomněla jsem název filmu a dlouho pak hledala, jak se jmenova, lovila v odkazech historických filmů a nakonec jej našla úplně náhodou, přes knížku. Washingtonovo náměstí, byl totiž původní název knihy a když se mi tato mihla v merku s anotací, zbystřila jsem a film posléze dohledala.
Obsah je skutečně jednoduchý. Ona je jediná dcera majetného otce. Ve společnosti se seznámí se spoustou lidí, ale její pozornost obsadí pohledný mladík, který šarmí o sto šest a motá se kolem ní. Mladá nesmělá dívka se postupně zamilovává a sňatek se rýsuje dřív než by se jejímu tatíkovi líbilo.
Vlastně sňatek se jejímu otci vůbec nelíbí, protože si mladého muže prověřil a zjistil, že není zrovna žádoucí partie pro jeho jedináčka. Navíc coby otec si byl vědom toho, že jeho dcera není ani krásná, ani chytrá, ani společensky obratná, aby zaujala, je plachá, nemotorná a jediné, co přivábilo pozornost mladého muže, budou jeho peníze. Že dceru vyvdá s věnem, s tím počítá, ale za podobně majetného, nikoliv za ztroskotance.
Malé komorní drama kolem jedné lásky, očekávání, a ziskuchtivosti. To vše obsahuje román Washingtonské náměstí a dle něj zdařile provedené adaptace. Nedávno jsem objevila její předchůdkyni, černobílou adaptaci z roku 1949, pod názvem Dědička.
Role Dědičky se zhostila výborná Olivie Havillandová. Její Catherine je dívka jemná, plachá, sice skvěle vychovaná a vzdělaná, ale ve společenské konverzaci neobratná. Bylo potěšující pozorovat její postupně se rozehřívající srdce a naděje. Také byl zajímavý poměrně složitý vztah mezi ní a otcem, který ji sice miloval, ale zároveň jí možná zazlíval, že byla příčinou smrti jeho milované ženy, její matky. Kterou on nesmírně miloval a která, podle všeho, byla krásná i duchaplná - a její dcera bohužel nezdědila ani její krásu, ani šarm, ani chytrost, se kterou by oslňovala. Sice nebyla až tak velkým zklamáním, ale ani něčím, čím by se mohl pyšnit..
Mladý Morris je muž, který si prošel pár let drsným životem, jeho peníze se rozplynuly během cestování a který ví, co chce a jak toho docílit. Dle všeho je dokonce ochoten být své majetné ženě dobrým manželem. Otec je zásadně proti sňatku, celý děj však nakonec změní někdo, od koho by se to dalo očekávat nejméně - Catherine. Ze všech zúčastněných bytostí prochází ona největší proměnou.
Film stojí za vidění v obou adaptacích. Ta černobílá je překvapivě vyzrálá. Dobrá je i ta později natočená.
Dědička
The Heiress (více)
Drama / Romantický
USA, 1949, 115 min
Režie: William Wyler
Předloha: Henry James (kniha)
Scénář: Ruth Goetz (divadelní hra), Ruth Goetz, Augustus Goetz (divadelní hra), Augustus Goetz
Kamera: Leo Tover
Hudba: Aaron Copland
Pár komentářů k Dědičce:
Celou dobu se člověk dívá na zdánlivě tuctový příběh, který ovšem od podobných limonádových melodramat odlišují hlavně krásně napsané a zahrané postavy (všechny!)... A potom přijde ten konec, silný a odvážný a spravedlivý, a je zkrátka jasné, že Dědička je stoprocentní klenot. Nejednomu divákovi navíc určitě nasadí brouka do hlavy, protože se bude sám sebe ptát, jestli to celé nemohlo dopadnout jinak a jestli by se on zachoval stejně, nebo ne. A to mám rád.
Washingtonovo náměstí
Washington Square
Drama / Romantický
USA, 1997, 115 min
Režie: Agnieszka Holland
Předloha: Henry James (kniha)
Scénář: Carol Doyle
Kamera: Jerzy Zieliński
Hudba: Jan A.P. Kaczmarek
Hrají: Jennifer Jason Leigh, Albert Finney, Maggie Smith, Ben Chaplin, Judith Ivey, Jennifer Garner, Robert Stanton, Betsy Brantley, Scott Jaeck, (více
Několik komentářů k adaptaci z roku 1997:
P.S. knihu jsem zatím nečetla, ale je v pořadníku, doufám, že se k ní dostanu a porovnám předlohu s adaptací.
Zde jedno láskyplné duo z doby, kdy Catherine uvěřila v jeho lásku.
Podle fotografií se herečky zdají docela pohledné, proto by se mladíkům dalo zalíbení věřit. A finanční bonus ve věnu byl příjemným doplňkem :).
OdpovědětVymazat