sobota 28. března 2020

Čtenářský klub Jane Austenové

Karen Joy Fowlerová

Dalším zajímavým příspěvkem (nejen) k projektu 50.bodová výzva je tato nenápadná knížečka s poměrně nenápadným názvem.

Viděla jsem před časem podobně laděný film a tak jsem si říkala, je to knižní předloha? Nebo náhodně další motiv na téma Jane Austenové?

Sylvie, Jocelyn, Allegra, Pruddie, Bernardete a později i Grig.
Členové skupiny čtenářů Jane Austenové, skupiny založené za jediným účelem - rozptýlit Sylvii z jejího momentálního trápení, které vyvěralo z momentálního rozpadu manželství po mnoha letech.
Rozpad kvůli jiné ženě, jak jinak.

Tyto ženy spojuje jedna záliba - četba románů Jane Austenové, rozhodnou se tedy rozjet projekt čtení a hodnocení jejích knih. Co měsíc, to kniha. Pro svůj klub získají nečekaně i nového člena, který vnáší do ryze babské společnosti zajímavý mužský náhled. Grig je navíc nečtenář Jane Austenové, tato spisovatelka a její díla jsou pro něj výzvou, které se nebrání, ač se liší od jeho původního, science fiction a fantastického zaměření.

Celek je složený z několika dějových linií.
Minulost, která formovala hlavní postavy do dnešní podoby.
Přítomnost, která je momentálně rozděluje či stmeluje.
A romány Jane Austenové a její hrdinky a hrdinové, v konfrontaci s reálným světem.

Neb osudy jejich hrdinů a hrdinek se občas obdivuhodně podobají jejich vlastním osudům a čtenáři nacházejí paralely mezi životy knižních postav a svými vlastními životy. Neboť i v běžném životě se mýlíme v odhadech, jsme pyšní, snílci s přeromantizovanými představami, dostáváme druhé šance.

Kniha samotná je spíš komorně laděna. Čte se poměrně dobře, přibližuje čtenáři leckdy nepochopitelné chování hlavních postav právě díky odhalení jejich životů, dětství, i růstu. Osoby zúčastnění jsou občas reagující logicky, občas nelogicky, a přidávají se i vedlejší postavy, které sice nejsou úplně na povrchu, ale sehrávají v životech podstatnou roli.

Jako vždy, přidám několik úryvků z knihy, pro představu stylu, kterým je kniha napsána.


Čtenářský klub Jane Austenové byl u nás vydána v roce 2016, nakladatelství Plus.
Přeložila Petra Jelínková.

A v rámci padesátibodové výzvy je to kniha, podle které byl natočen film.Některé ofocenky jsou trochu rozmazané, přesto doufám k přečtení...

Dostali jste se v poslední době k nějaké knize?
Jakou máte zrovna rozečtenou?
Případně na jakou se chystáte?
A máte vůbec chuť číst?
 
 
 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat