pondělí 1. února 2010

13 profesí, které mají budoucnost

1.2.2010 (emailovky)

Nečtu zprávy, nečtu, ale toto mě praštilo do očí i proti mé vůli. Tento název článku ve mně vzbudil zvědavost - uznejte sami!
Výrazný titulek - Vybíráte si práci? 13 profesí, které mají budoucnost.

Takže jsem klikla a v očekávání záhady hlavolamu jsem začala číst - a nestačila zírat.
Věřili byste, o jaké profese jde? Ne mlékař, pekař, řidič, programátor, doktor, švadlena, obuvník, stolař, prodavač...
ale:

Vyšší vládní úředník
Rozhodně se prý neztratíte, pokud budete mít jako státní zaměstnanec na starosti oblast bezpečnosti, energetiky či zdravotnictví.
Co se týče konkrétních pozic, doporučuje server Yahoo! Finance nechat se státem zaměstnat jako programový analytik, programový manažer nebo vedoucí oddělení. Nutno dodat, že zde má autor namysli především americké prostředí velkých federálních úřadů, a tak je v případě, že budete hledat místo na českém ministerstvu, brát v tomto bodě doporučení s jistou rezervou.

Manažer vysoké školy
Jistotou v době krize je dobrý post na soukromé vysoké škole.
Lidé, kteří mají obavy o své zaměstnání, chtějí nalézt práci nebo chtějí mít výhodu oproti konkurenci, si často chtějí prohloubit vzdělání a jsou ochotni za to dobře zaplatit. Analýzy pochopitelně výslovně nezmiňuje jedno české specifikum: že pozici soukromých škol je v americkými nesrovnatelná, hlavně finančně. A také že se tituly v USA tolik nekupují.

Pracovník analytické společnosti
O všemožné analýzy a prognózy je ve světě stále větší zájem. Tím větší, čím firmy poznávají, že krizi mohou zvládnout jen s dokonalou znalostí trhu, konkurence a především svých zákazníků. Kdo bude umět zjišťovat nálady kupujících, vyhraje.

Manažer - specialista na expanzi
Při hledání práce na této pozici může být výraznou výhodou znalost mandarínštiny, hindštiny, bengálštiny, ruštiny, portugalštiny či arabštiny. Ano, to jsou jazyky, jimiž se mluví v zemích donedávna označovaných jako rozvojové trhy. Časy se ale mění, z takzvaných rozvojových států přicházejí do vyspělé Evropy i USA noví investoři a ti potřebuji dobrou orientaci a znalce domácího prostředí. Platí to i naopak - firmy plánující expanzi na trhy, které se rychleji otřepou z krize, budou potřebovat manažery se znalostí tamních jazyků.

Psychoterapeut
Už není pravda, že každý Američan potřebuje svého psychoanalytika. Podobný životní styl, hlavně stres, si "pořídili" už také Evropané. Spojíte-li tuto kategorii se znalostí, jak pečovat o starší a o seniory, máte v budoucnu o práci postaráno.
Péče psychoterapeuta je čím dál tím vyhledávanější a tento trend se už objevuje i u nás.

Imigrační pracovník
S tím, jak se zvyšuje počet přistěhovalců a jak se s globalizací čím dál více na jednom místě mísí lidé z odlišných kulturních prostředí, roste také potřeba nějak řešit integraci nových přistěhovalců do společnosti. Je tedy pravděpodobné, že bude zájem o pracovníky, kteří v tomto ohledu schopni pomoci.

Výzkumný pracovník
Expertní znalost jednoho či dvou z následujících oborů Vám prakticky zaručí, že v budoucnu nebudete bez práce. Je dobré se učit fyziku, matematiku, nebo molekulární biologii. A pohybovat se v prostředí vývoje softwaru či hardwaru.

Zdravotně informační pracovník
Předpokládá se, že během krátké doby budou všechny údaje o našem zdravotním stavu uchovávány v elektronické podobě. Na základě jejich vyhodnocení (opět elektronického) se bude stanovovat diagnóza a postup léčby, doporučovat dieta apod.

Optik
Zrak je nejdůležitějším smyslem a podle toho je péče o něj placena. Optik má většinou velké procento spokojených zákazníků, dobrý a stálý příjem a nemusí se na svou profesi tak dlouho připravovat.

Genetický poradce
S tím jak se nám daří postupně rozklíčovávat genetický kód, roste i zájem o jeho analýzy. Ti kdo umí v DNA číst, nám totiž mohou poradit, jak se máme chovat, abychom předešli nejrůznějším zdravotním komplikacím, ke kterým máme v DNA predispozice.

Veterinář
Veterinář má relativně vysoký plat, nepotřebuje praktikovat tak dlouhou dobu, jako lékaři a zároveň má při léčení méně starostí s papírováním. Nevýhodou naopak je, že mu pacienti nesdělí, co je trápí.


Žádné komentáře:

Okomentovat