neděle 28. února 2010

Irena Sendler

28.2.2010 (emailovky)

Dnes jsem otevřela v mailu jeden pozoruhodný dopis, z řady tzv.řetězových dopisů, které už většinou mažu.
Tento je trochu jiný... možné je, že s tímto mailem se většina z vás setkala, ale pro ty, kteří nečetli, tento text přikládám...
Irena Sendler

Podívejte se na tuto ženu (foto na konci článku) - a zapamatujte si ji navždy! Svět se nestal nemravným, takovým vždy byl... Ocenění nedostane vždy ten, kdo je ho hoden více.

Nedávno, ve věku 98 let umřela žena jménem Irena.
Během druhé světové války Irena získala povolení k práci ve Varšavském ghettu jako instalatérka/svářečka. Měla k tomu svůj důvod. Irena věděla o plánech nacistů se židy. Na dně tašky s nářadím vynášela děti z ghetta, v zadní části svého náklaďáku měla místo pro
starší děti.
Tam také vozila psa, kterého vycvičila štěkat, když auto projíždělo branou. Vojáci to nechtěli řešit a také štěkot mohl zamaskovat zvuky, které děti mohly případně vydávat.
Během své činnosti Irena dokázala takto zachránit až 2500 děti.
Chytili ji, nacisti jí přelámali nohy, ruce a brutálně ji ztloukli.
Irena si vedla poznámky o všech dětech, které se jí podařilo osvobodit.
Uschovala je ve sklenici, zahrabané pod stromem na její zahrádce.
Po válce se pokusila najít rodiče a znovu spojit rodiny. Ale většina skončila v plynových komorách. Děti se dostaly do dětských domovů a byly adoptované.

V roce 2007 byla Irena Sendler nominována na Nobelovu cenu míru. Ale zvolená nebyla. Cenu dostal Al Gore za projekt o globálním oteplování...
Uplynulo více než 60 let od ukončení Druhé světové války. Tento elektronický dopis se rozesílá jako památka na milióny lidí, kteří byli zabiti, znásilněni, upáleni, umoření hladem a poníženi!
Dnes, jako nikdy (když se ozývají hlasy o tom, že Holocaust je Mýtus!,
je nutné udělat vše, aby svět nezapomněl, co se tenkrát stalo.
Protože stále existují i ti, kteří jsou schopni to zopakovat.

(Další text je o tom, abychom článek rozeslali na co nejvíce adres. S tím můžu jen souhlasit...)

DODATEK:
První verze této zpávy je zaznamenána v anglickém jazyce v polovině roku 2008. Je to příběh skutečné ženy Ireny Sendlerové, která během 2. světové války pomohla zachránit v okupovaném Polsku přes 2.000 dětí.

Narodila se ve Varšavě 15.2.1910 v rodině lékaře Stanislawa Krzyzanowkeho. Sendler bylo jméno jejího prvního manžela. Během války se jí podařilo se svými spolupracovníky zachránit velké množství dětí. Později ji chytili nacisti a mučili. Její přátelé podplatily stráže a jí se podařilo uniknout. Po válce se znovu vdala. Pro její kontakty s polskou exilovou vládou ji komunisti pronásledovali a na její činy se pomalu zapomínalo.
V devadesátých letech minulého století se několik dětí v Kansasu s překvapením dozvědělo o tomto příběhu, který málem upadnul v zapomnění. Začali shánět další informace a tak vzknul i The Irena Sendler Project. Mezinárodní federace sociálních pracovníků podpořila její nominaci na Nobelovu cenu za mír, ale tu, bohužel, nezískala.

Zdroj dodatku:

Žádné komentáře:

Okomentovat