středa 27. května 2015

Lazebník sibiřský

Vše začíná roku 1905, při jednom vojenském výcviku. Setkáváme se s blbostí vojenského nadřízeného, který neví, kdo byl Mozart, a s jednou paličatostí vojenského kadeta, který je rozhodnut vydržet trest, než aby připustil, že Mozart se může jít vycpat.

Ne, všechno začíná roku 1885. Američanka Jane Callahanová cestuje do Ruska, aby pomohla jednomu svému známému s jeho projektem, novým strojem na kácení stromů, strojem, který bláznivý vynálezce pojmenoval Lazebník sibiřský.

Jane má pomoci získat kontakty a úřední schválení onoho stroje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Cestou se ve vlaku setkává se skupinou rozverných vojenských kadetů, z nichž ji zaujme zejména jeden, Andrej Tolstoj, který stejně jako ona miluje hudbu. Strhne ji jeho elán, nadšení, a když se s ním později setkává, mladý Tolstoj zahoří jako laterňa, jak by poznamenal stréček Pagáčů.

Jane čeká nelehký úkol, musí si získat přízeň velkovévody a to cestou přes generála. Rozvine své ženské schopnosti a svůdnosti a okouzlí generála, který je sice velitelský typ, ale proti ženskému šarmu bezbranný. Jenže, všechno má dvě strany - na jedné straně Andrej, plný nadšení a mladého elánu a na druhé straně dospělý muž s pocitem nadřazenosti, kterého je třeba získat. Že takovou situaci nelze udržet donekonečna, se přesvědčí Jane již brzy. A nezbytnému střetu se nelze vyhnout...

A tak vznikne nádherný romantický příběh o lásce a zradě. Nebo spíš o lásce, vášni a nedorozumění?

Co se mi líbilo: mimo krásné přírody a krásného moskevského prostředí i zajímavý život v tehdejší době. Vojenští kadeti byli cháska nevycválaná, mladí muži s neuvěřitelnou disciplínou a zároveň kluci schopní různých rošťáren, mající ale též smysl pro čest a rovné jednání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Generál, skrytě samolibý ješita, který má potíže s alkoholem a ví to. Jane netuší, že její svádění bere velmi vážně a má s ní ty nejpočestnější úmysly.

Jane, extrovertní osůbka s rozporuplnou minulostí (je skutečně onen vynálezce její otec?), usměvavá, rozevlátá, dokáže strhnout okolí - jen se jí to vymkne z rukou, protože jedná s úplně jinými lidmi, než na jaké byla zvyklá.

Jaká je souvislost mezi vojenským kadetem z roku 1905 a vojenským kadetem z roku 1885, jaký příběh prožila Jane, a jak to dopadlo s Lazebníkem sibiřským? Pusťte si ten film, je opravdu překrásný. Romantický, napínavý, místy úsměvný a také dramatický. Silné emoce, krásná hudba, příběh, který má duši.

Nejlegračnější scéna - masopust.

Nejdojemnější scéna - běh odsouzenců.

Najdete svou nej- scénu?

 

 Trailer k filmu

 


1905: Matka píše svému synovi, který je kadetem na proslulé americké vojenské akademii ve West Pointu. Jak mu vypráví svůj příběh, odhaluje dlouho skrývané tajemství jeho narození. 1885: Mladá Američanka Jane Callahanová cestuje do Ruska. Během své cesty do tohoto nového světa sdílí kupé se skupinou mladých divokých kadetů. Mezi nimi je i Andrej Tolstoj, elegantní a vášnivý mladý muž. Jane zjistí, že oba sdílejí stejnou lásku k hudbě a kadet se do této krásné a nezvyklé cizinky bláznivě zamiluje. Na moskevském nádraží očekává Jane Douglas McCracken, excentrický vynálezce, který se snaží získat podporu velkovévody, aby mohl prodat Rusku svůj výtvor: obrovský stroj na kácení stromů. Aby dosáhl svého cíle, představuje McCracken Jane jako svou dceru. Její rolí je obměkčit úředníky a okouzlit všechny McCrackenovy potenciální zákazníky. Jane by se ráda znovu setkala s hezkým mladým kadetem Tolstým, a tak ho navštěvuje ve vojenské akademii. Tam je představena generálu Radlovovi, muži, kterého má na přání McCrackena svést. Jane brzy poněkud nemotorného Radlovova okouzlí. Ten požádá kadeta Tolstého, jehož city k Jane zcela ignoruje, aby ho doprovodil k McCrackenovi, kde hodlá požádat o Janinu ruku. Mladý muž, přemožen svými emocemi a láskou, nemůže při generálově návrhu déle tajit své vlastní city k Jane.(oficiální text distributora)

Lazebník sibiřský

  • Sibirskij cirjulnik
  • Сибирский цирюльникъ(Rusko)

Romantický / Komedie / Drama

Rusko / Francie / Itálie / Česko, 1998, 180 min

Režie:Nikita Michalkov

Scénář:Nikita Michalkov

Kamera:Pavel Lebeshev, Pavel Timofejevič Lebešev

Hudba:Eduard Nikolajevič Artěmjev

Hrají:Julia Ormond, Richard Harris, Oleg Menšikov, Alexej Petrenko, Marina Nějolova, Vladimir Iljin, Daniel Olbrychski, Marat Bašarov, Anna Michalkova, Robert Hardy, Nikita Michalkov, Leonid Kuravljov, Alexandr Jakovlev, Josef Nedorost, Petra Špindlerová, Mac McDonald, Isabelle Renauld, Elizabeth Spriggs, Viktor Veržbickij, Naděžda Mich… (více)

 

Pár komentářů z ČSFD:

Marigold: Ruská milostná epika jak se sluší a patří, sladkobolná, plná nadhledu, absurdity, plná lidskosti. Pokud ji něco z mého pohledu kazí, pak snad jen příliš rozmáchlá Michalkovova režie, která se místy až příliš nechává unést šíří příběhu... ano a pak snad ještě až příliš "západní" hlas vypravěčky, který do jinak velmi přirozeného stylu vyprávění vnáší až mnoho zbytečné melodramatičnosti. Nicméně výkony Julie Ormond i Olega Menšikova jsou velkolepé, hudba překrásná, humorná místa neodolatelně ruská a celá ta lovestory sympaticky uvěřitelná. Naposledy jsem tak skvělý romantický film baštil, tuším, u Doktora Živaga.

Flanker.27: Je to pravda trochu prvoplánová výprava do širé duše ruského člověka, nicméně Michalkov není nějaký tuctový otrapa, ale jeden z nejlepších režisérů současnosti, takže svůj příběh pevně drží ve velmi střízlivé rovině, nesklouzává k přehnanému patosu a především s vkusem a inteligencí podává ústřední milostný příběh zběhlé Američanky a mladého ruského kadeta. Vynikající jsou také herecké výkony, Menšikov zde představuje něco úplně jiného, než v Unaveni sluncem, ale jde mu to stejně dobře, a Julia Ormondová je se svou tajnou zbraní :)) prostě k nakousnutí. P.S. Běh odsouzenců je asi nejsilnější scénou ve filmu

Dont: Rozmáchlá výprava typická pro ruské snímky a přepálená stopáž vzbuzují obavy, zda se to dá zvládnout naráz. Naštěstí vše zachraňuje humorná stránka filmu (vtípky s Mozartem, Alexandrem apod.) a velice silný příběh, který se naplno rozvine ve druhé polovině. Ruská romantika jak se sluší a patří, i s klasickým tragickým vyústěním. Nemůžu však souhlasit s většinovými pozitivními ohlasy na herecké výkony. Obsazení Julie Ormond mi přišlo nevhodné, místy přehrávala a v závěru nestíhala. Oleg Menšikov je bezpochyby výborný herec, ale v době natáčení mu bylo 38 a do role kadeta už byl prostě příliš starý. Snazší je maskovat někoho na pár záběrů do starší postavy než hrát ve středních letech více jak dvě hodiny mladíka.

(tento komentář jsem přidala kvůli rovnováze. Ale přes poněkud kritické detaily udělil Dont čtyři hvězdičky.)

Julia Ormond byla skvělá, Oleg Menšikov, i když nemladík, byl strhující svým mladým nadšením.

Lazebníka sibiřského najdete ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Celkově bych filmu dala 80%


Žádné komentáře:

Okomentovat