pondělí 30. listopadu 2015

Jak se staví májka

Podrobnosti jsem nezkoumala. Asi se vyhlédne strom, pokácí, zbaví větví a ohobluje. Pak se doveze na místo určení, zasadí do jámy a vztyčí. Jo a mezitím se špička, kterou nechávají, ozdobí různými krepovými mašlemi a květy. To mají na starosti stárky. Stárkové zas dělají všechno kolem.

Nejdřív bych chtěla dodat, že Karelské hody u nás bývají začátkem listopadu. Až pozdě jsem si uvědomila, že článek zveřejňuji skoro začátkem prosince, takže první dojem je možná zavádějící.

Ale zpátky k máje - vždycky je tam hafo lidí. Mimo vlastních zúčastněných, kteří tam prostě musí být, pár čučáků, kteří tam být nemusí. Ale protože se něco děje, tak tam jsou.


A přestože můj úvodní popis vypadal jednoduše, ve skutečnosti to je dost pracný a složitý proces. I samotné zasazení májky.
 

K práci je potřeba nejen spousty lidí, ale také podpůrné žebříky. Nejlépe několik žebříků.Vršek májky je uchycen lany a jištěn ze tří stran.


Pěkně barevně napentleno!


Akce májka úspěšně postupuje.A zde korunka ofocena druhý den, kdy bylo neuvěřitelně krásně, a stárkové měli takové slunečné hody snad poprvé za patnáct let.
Možná bych si troufla říct, že poprvé v historii.Fotečky hodové v příštím článku. Ne že bych byla fanda do hodů, ale je to vždycky pěkná událost...


Žádné komentáře:

Okomentovat