čtvrtek 7. června 2012

Tajemství nepokořená

7.6.2012 (tt)

Jsou tajemství, která asi nikdy neodhalíme - a říkám si, asi je to dobře. Co asi - určitě!

Tajemství v nás vzbuzují představivost a fantazii a snažíme se jim přijít na kloub, co lidstvo se lidstvem nazývá. A mnohá tajemství byla odhalena a ztratila tak své kouzlo.
U některých tajemstvích to bylo ku prospěchu... zkrotit elektřinu, přinést lidem světlo (a oklestit tak tajemství noci), odhalit mnohé pochody v člověku a najít na ně lék.

Některá odhalená tajemství jsou vlastně jen přídavkem do sbírky kuriozit - odkrytí faraonových hrobek, archeologické vykopávky, které nám trochu osvětlí, jak žili lidé před tisíciletími, mapování výskytu UFO a potvrzování či vyvracení jejich existence.

Tiché šelesty a škrábání a neznámé zvuky v domě. Stíny obludných zvířat za soumraku se odhalí jako výsledek naší zjitřelé fantazie a místo zvířete tu máme jen větve stromů, které ve tmě způsobují téměř přeludy.

Přesto jsou tajemství, které tajemstvím zůstávají.
Nevíme a nedozvíme se (aspoň za života), je-li nebo není Bůh.
Vědci pátrají po spojovacím článku našeho vývoje, ale stále ho nenacházejí (tolik vynaložené péče!)
Existuje život po smrti nebo neexistuje?
Je zázračné uzdravení opravdu náhodné, zázračné, nebo člověk dokáže vlastní vůlí nastartovat ozdravné procesy v těle?
Existuje levitace? Možnosti telepatie, telekineze?

Jak je možné, že se naše oči dají tak oklamat, že vidíme skutečně něco neuvěřitelného?
Z čeho vzniká náš smysl pro humor a proč máme emoce?
Proč jsou emoce s takovou škálou - od mírné spokojenosti po nelíčenou radost, od znechucení po záchvaty zuřivosti? Ano, říká se, že to jsou chemické procesy, ale proč se uskutečňují, kde se v člověku berou?
Proč jsou barvy takové jaké jsou? A proč vůbec existují barvy?
Proč existují vůně a jaktože některé vůně omamně voní a jiné nemožně zapáchají?
Proč existují zrovna čtyři chutě - sladká, slaná, kyselá a hořká?

A jak je možný zázrak zrození? (Nemluvím o technické stránce věci, mluvím o tom, jak se z takového mrňavého nic utvoří celý človíček od vlasů po konečky prstů, včetně nehtíků... a to samé se může vztahovat na zbytek živočišné říše.)


Myslím, že pořád ještě existují tajemství neodhalená, nepokořená. I když vysvětlíme vnější stránku fungování, nevysvětlíme, proč to tak je. Proč nám některá hudba lahodí a jiná nás znervózňuje nebo přináší pocity agrese. A co je to vlastně ten zatracený smysl pro humor, proč se smějeme některým vtipům, co je vlastně na nich tak legračního?

A kruci, nikdo mi zatím nevysvětlil, proč štípance po komárech a muškách nebo pitomá kopřivka musí tak děsně svědit.Obrázky zapůjčeny z netu.
Prolínačka s dítětem a srdíčkem v Picasa.
Otázky, co se mi občas prohánějí hlavou, moje.

Žádné komentáře:

Okomentovat